Praha 7. ledna 2021

Problematika lyžařských areálů je velmi specifická, protože během krátké zimní sezóny si musí zajistit finanční zdroje na celý rok. Vzhledem k současné epidemiologické situaci, kdy jsou lyžařská střediska zavřená a jejich otevření v nejbližších dnech je nejisté, je nutné řešit jejich finanční situaci a budoucnost. Pro lyžařská střediska by měl vzniknout nový program, který bude kompenzovat jejich ztráty a zabrání jejich krachu.

„Chtěl bych především poděkovat panu premiérovi, paní ministryni Schillerové a panu ministrovi Havlíčkovi za dnešní jednání. Po konzultacích s Asociací lanové dopravy a Asociací horských středisek jsme dnes řešili dvě varianty, jak skiareálům pomoci. První možností je kompenzace 60 % nákladů v období, kdy jsou lyžařská střediska zavřena. Jako podklad pro výpočet může sloužit výše nákladů v posledních dvou letech. Druhou možností je inspirace programem COVID hotely, kdy byla kompenzace diferencována podle kvality služeb. V případě lyžařských středisek by to znamenalo kompenzaci nákladů dle typu vleků či lanovek v návaznosti na počet dní uzavřeného provozu, říká prezident České unie cestovního ruchu, Viliam Sivek.

Nezávisle na systému kompenzací je nezbytně nutné řešit i bezpečnost návštěvníků horských středisek, kteří si neuvědomují, že se pohybem na lyžařských svazích vystavují smrtelnému nebezpečí, ať už nekontrolovatelným sjezdem nebo úrazem elektrickým proudem. V hadicích zasněžovacích děl je elektrické napětí 380 voltů a tlak 20 atmosfér.

„Prosíme proto o pomoc s řešením bezpečnosti prostřednictvím Ministerstva vnitra nebo Ministerstva obrany. Pracovníci skiareálů nemají kapacitu a možnosti, jak ovlivnit neukázněné návštěvníky svahů, “ apeluje prezident České unie cestovního ruchu, Viliam Sivek.