Obracíme se na Vás se žádostí o otevření provozu lyžařských areálů. Žádáme o jasnou deklaraci, zda a kdy bude lyžařským areálům v letošní zimní sezóně provoz umožněn. Situace již není udržitelná.

Je již ověřenou skutečností, že skiareály samy o sobě nejsou z epidemiologického hlediska rizikové. Na rizikovost skiareálů neukazují žádná data. Naopak jejich provoz dokáže v horských střediscích zabezpečit větší řád a pořádek a pomůže zlepšit aktuální bezpečnostní situaci. A to zvláště v období probíhajících jarních prázdnin, kdy se na horách nekoordinovaně vyskytují i přes řadu vládních opatření nejen rodiny s dětmi. Provozovatelé jsou připraveni fungovat za striktních podmínek, které by byly přísnější, než mají například v Rakousku, kde se doposud neobjevil jediný klastr nákazy, což potvrzuje nerizikovost fungujících areálů.  Od následujícího víkendu se rozjíždí skiareály v Polsku, nebo v mnoha oblastech v Itálii.

Dosavadní průběh jarních prázdnin ukazuje, že občané na naše hory stejně jezdí. Vzhledem k dlouhodobému uzavření jiných možností trávení volného času a narůstající frustraci v domácnostech je nepravděpodobné, že tento trend poklesne. Mobilita tedy existuje a naopak bez fungujících skiareálů nelze pohyb návštěvníků na svahu organizovat a regulovat a zajistit i další potřebné služby či infrastrukturu. Provozovatelé mohou nastavená opatření ve spolupráci se státem dokonce aktivně vymáhat, což by jistě snížilo zdravotní rizika vyplývající z dosavadní chaotické situace na našich horách. Žádáme pana ministra Blatného o jednání, ve kterém bychom rádi odůvodnili naše stanovisko a mohli i dále konzultovat opatření v areálech pro zabezpečení zdraví našich občanů.   

Na rozhodnutí o spuštění skiareálů zbývá posledních zhruba týden, pozdější spuštění u drtivé většiny provozovatelů postrádá smysl. Je obtížné znovu aktivovat všechny technologie a zejména zajistit zaměstnance.

Samozřejmě jsou důležité i ekonomické dopady, které jsou pro mnohá střediska a také pro zhruba 5 tis. zaměstnanců v tomto oboru fatální. Využijme vhodných podmínek na horách a na poslední 2-3 týdny umožněme řízený provoz lanovek a vleků. Od poloviny března již stejně drtivá většina středisek nefunguje.

Umíme se o naše zákazníky postarat, umožnit jim bezpečný pobyt na čerstvém vzduchu a upevnit tak jejich fyzické a duševní zdraví.

Žádáme vládu, aby v dostatečném předstihu jasně deklarovala, kdy a případně za jakých okolností bude lyžařským areálům provoz umožněn.

Svaz obchodu a cestovního ruchu, Tomáš Prouza, prezident
Česká unie cestovního ruchu, Viliam Sivek, prezident
Asociace horských středisek ČR, Kateřina Neumannová, prezidentka
Unie horských povolání, Ladislav Janků, předseda
Svaz lyžařů ČR, Lukáš Heřmanský, prezident